Adaşal Şalgam

Şalgam acı tadıyla bilinen bir kök sebzesidir. Kökü ve yaprakları çok yüksek değerde besin ve bileşenler içerir.  Ünlü Romalı filozof, Pliny, şalgamı kendi zamanının en önemli gıdalardan biri olmak değerlendirmiştir. Yıllar sonra modern tıp şalgam üzerinde yaptığı bilimsel araştırmalar Pliny’in ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor.

Şalgam ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında tüketimi artar, yemeklerin özellikle balıkların yanında tüketimi tercih edilir. Şalgam ayrıca salatalarda ve turşularda kullanılır. Kışın soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara iyi geldiğine inanılır.

Şalgam bol miktarda A vitamini içermektedir. Bunun yanında C, E, K B6  vitaminler ve başta Kalsiyum, demir ,potasyum, fosfor, magnezyum olam üzere bir çok mineral ve bileşen içermektedir.

salgam1111Şalgamın içerdiği bir çok vitamin, mineral ve bileşenler sağlık açısından önemli katkılar  sağlar. Bu özelliği sayesinde şalgam, kalp sağlığını korumaktan, kanserle mücadeleye, cilt sağlığından, damar sağlığına kadar bir çok açıdan sağlığımıza hizmet etmektedir.

İçerdiği Omega-6 yağları ve diyet lifleri sağlığımıza olan faydaların alanını daha da genişletmektedir. Diyet lifleri genel anlamda sindirim sitemi sağlığını korumaya yardımcı olurken, Omega-6 yağları saç ve cilt sağlığından iltihaplara kadar bir çok alanda sağlığımıza hizmet eder. Şalgamın sert görünümü belkide bünyeyi ve bağışıklık sistemini akle gibi geçilmez yaptığındandır kim bilir.

Şalgam Suyunun Faydaları:

Şalgam suyunun tadından ve acılığından şikayet edenler aslında ön yargılı davranıyorlar, şalgam suyunu içtikten birkaç dakika sonra o acılık nefis bir lezzete dönecektir. Doğal vitamin ve minerallerle yüklü bu mucizevi içecek bir çok açıdan sağlık için faydalıdır.

Yabancılar şalgam suyunu Türklerin milli içeceği olarak görürler.

Şalgam suyunun hazırlandıktan hemen sonra taze olarak tüketilmesinde büyük fayda vardır.  Başka sebzelerle birlikte karıştırıldığında mükemmel bir potasyum deposuna dönüşür. Bunun yanında şalgam suyu A ve K vitaminleri açısından da zengindir.

Günlük olarak tüketilen şalgam suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

* Şalgam suyu karaciğer ve mesane sorunlarını giderecek çok zengin besinler içermektedir, günde bir bardak tüketilmesi bu tür sorunları ortadan kaldırabilir.

* Şalgam suyunun içerdiği bileşenler bünyede bulunan toksinlerin kolayca dışarı atılmasını sağlar bu işlem de kanserle mücadele gücünü arttırır.

* Düzenli olarak şalgam suyu tüketimi obezite sorununu giderir.

* Şalgam suyunun anemi hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

* Yüksek miktarda C vitamini içermesi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, bronşları açar,astım ataklarının şiddetini azaltır.

* Şalgam suyu vücutta terle ile meydana gelen kötü kokuları giderebilir.

* Şalgam suyu kalp sağlığını korur, kan pıhtılaşmasına engel olabiliri damar sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

* Felç ve inme hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

* Şalgam suyunun içerdiği zengin maddeler böbrek taşının düşürlmesine katkı sağlayabilir.

* Şalgam suyu sinir sitemi üzerinde de önemli etkileri vardır, sinir sistemini güçlendirir, stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur.

* Bol miktarda potasyum ve kalsiyum içeren şalgam suyu kemik sağlığını da korumaktadır.

* Flavonoid açısından da zengin olan şalgam suyu, kılcal damarların sağlığını korur, kanamalara karşı güçlendirir.

* Kolon kanseri ve kolon tümörlerine alternatif tevai olarak kullanılabilir.

* Şalgam suyu çeşitli cilt sorunlarını giderebilir.

* Akneler karşı şalgam suyu etkili olabilir.

* Kış aylarında soğuk aldınlığından kaynaklanan grip, nezle gibi sorunların önlenmesine veya bunların tedavisinin edilmesine ciddi katkılar sağlayabilir.